logo.png
               
 
grafika
Dożynki Wojewódzkie - Marszałek Województwa Podlaskiego zaprasza na święto plonów
23-08-2023 Anna Jadeszko
Powrót
Drukuj
PDF
Zgłoś
nieścisłość

Rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy, wystawa płodów rolnych, jarmark produktów lokalnych i występy artystyczne - w niedzielę 10 września, Województwo Podlaskie będzie świętowało dożynki.

Odbędą się one 10 września w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) w Wasilkowie.

 Dożynki to wielkie święto rolników, które kończy okres żniw i prac polowych. A dla nas,którzy korzystają z pracy ich rąk,to przede wszystkim okazja do podziękowań: za trud, za ich ciężką pracę i wysiłek, żebyśmy mieli chleb na stole - podkreślił marszałek Artur Kosicki - Serdecznie zapraszam wszystkich do udziału w dożynkach.

 Święto plonów rozpocznie liturgia o godz. 10 w soborze katedralnym pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku. Następnie o godz. 11 odbędzie się msza w białostockiej archikatedrze, po której delegacje z wieńcami dożynkowymi przejadą do wasilkowskiego muzeum. Tam nastąpi oficjalne rozpoczęcie dożynek, a marszałek Artur Kosicki odbierze z rąk starostów (którzy przewodniczą tradycyjnej ceremonii dożynkowej - przyp. red.) bochenek chleba, upieczony wyłącznie z mąki, pochodzącej z ostatnich żniw. Tego dnia gospodarze z regionu przywiozą do Wasilkowa wieńce, wykonane z kłosów, ziarna, owoców i warzyw. Jeden z nich zyska miano „Najładniejszego Wieńca Dożynkowego Województwa Podlaskiego 2023”.

 Ale to nie wszystko. Program tegorocznych dożynek wojewódzkich jest bardzo bogaty.

 Na pewno warto się wybrać na II Podlaski Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich i Produktu Lokalnego. Będzie to gratka dla smakoszy żywności regionalnej, ekologicznej, pochodzącej od lokalnych dostawców, których wspiera Województwo Podlaskie - przekonywał wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

 Odbędą się także m.in.: pokazy rzemiosła, jarmark produktów lokalnych, konkurs na najpiękniejsze stoisko dożynkowe kół gospodyń wiejskich czy najciekawsze stoisko producentów produktu lokalnego. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci. Zabawę uprzyjemnią występy Warszawskiej Kapeli z Targówka i zespołów folklorystycznych. A wieczorem wystąpią gwiazdy: o godz. 17.30 zespół Focus, o 18.30 Masters, a o godz. 20 - Lady Pank.

 Dożynki zainaugurują tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie podlaskim, obchodzone co roku w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Ich celem jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szczegóły wydarzenia można znaleźć na profilu Województwa Podlaskiego na platformie Facebook.

 

Wyślij link mailem
Powrót
Drukuj
PDF
Zgłoś
nieścisłość
pl_portal.jpg
baner-artvector.jpg
baner-canalcluster.jpg
baner-intcanalpromo.jpg
baner-polskiład.png
baner-czystepowietrze.png
baner-poryby.png
baner-kgw.jpg
baner-katalogimprez.gif
b1.png
b2.png
b3.png
b4.png
baner-biblioteka.jpg
baner-kalendarz.jpg
baner-odpady.jpg
a3.jpg
baner-esesja.jpg
rcl.png
cyfrowy urząd baner.png
obywatel_slider.jpg
Mikroporady.jpg
Twoj_e-PIT_baner.png
q1.jpg
q2.jpg
q3.jpg
Stronę zrealizowano w ramach Projektu Nr LT-PL/107 „Rozwój ekoturystyki na pograniczu polsko-litewskim’ współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wdrażanego w ramach Celu 3: Europejska Współpraca Terytorialna Program Współpracy Transgranicznej „Litwa-Polska”.