logo.png
               
 
grafika
Jeziora
27-08-2014 Administrator
Powrót
Drukuj
Pdf
Zgłoś
nieścisłość
Jezioro Krzywe
 
Jezioro Krzywe to kolejne jezioro leżące w systemie Kanału Augustowskiego, położone na terenie gminy Płaska. Jego powierzchnia wynosi 21,5 ha, długość 200 m, szerokość 100 m. Maksymalna głębokość sięga 6 m. Jego brzegi w północnej części są zabagnione, w południowej - wysokie i suche. Na całej swej długości (1 km) otoczone jest lasem. Na wschodzie łączy się z jeziorem Mikaszewo, na zachodzie z jeziorem Paniewo.
Na brzegach jeziora znajdują się doskonałe miejsca umożliwiające biwakowanie. Ze względu na swoje położenie wśród lasów Puszczy Augustowskiej jezioro to jest jednym z najciekawszych akwenów położonych na szlaku Kanału Augustowskiego. Dla zachowania szczególnych walorów przyrodniczych jezioro zostało dodatkowo objęte strefą ciszy.
 
 
Jezioro Gorczyckie
 
Jezioro Gorczyckie jest jednym z wielu jezior położonych w gminie Płaska, na terenie Puszczy Augustowskiej. Jest to niewielkie jezioro o powierzchni 20,59 ha, długości 2,1 km i maksymalnej szerokości - w części północnej -400 m. Charakteryzuje się postrzępioną linią brzegową i bardzo małą głębokością- 3,5 m. Brzegi jeziora są niskie i w wielu miejscach zabagnione, od północnej strony porośnięte lasem. Na wschodzie łączy się z jeziorem Orle poprzez krótki sztuczny przekop, na zachodzie z niewielkim jeziorem Swoboda długim sztucznym kanałem. Wody jeziora charakteryzują się drugą klasą czystości. Dla zachowania cennych walorów przyrodniczych jezioro zostało objęte strefą ciszy.
 
 
Jezioro Orle (Orlewo)
Jezioro Orlewo to kolejne jezioro położone na terenie gminy Płaska. Jego powierzchnia wynosi 27,42 ha, długość — poniżej 900 m, szerokość - do 400 m, a maksymalna głębokość dochodzi do 4,7 m. Jego brzegi są na ogół niskie, zabagnione, a od strony południowej wysokie. Jezioro od zachodu łączy się sztucznym kanałem z Jeziorem Gorczyckim, a od strony wschodniej kanałem z jeziorem Paniewo. Akwen nadaje się do uprawiania turystyki wodnej, głównie kajakarstwa.
 
 
 

 
 
Jezioro Paniewo
 
 
Jezioro Paniewo to charakterystyczne jezioro o prawie regularnie owalnym kształcie, położone na terenie gminy Płaska. Jego długość wynosi 1 km, największa szerokość - 700 m, co daje powierzchnię 42 ha. Maksymalna głębokość dochodzi do 12,5 m. Od strony zachodniej łączy się poprzez sztuczny kanał z Jeziorem Orlewo, od strony wschodniej z Jeziorem Krzywe. Jego brzegi w dużej części porośnięte są lasami Puszczy Augustowskiej. To małe i płytkie jezioro charakteryzuje się ciepłą wodą, piaszczystymi plażami oraz, ze względu na otoczenie lasem, bezwietrznym klimatem. Jest ono również bezpieczne dla turystów korzystających z kąpielisk, płytka woda utrzymuje się daleko od brzegów.
 
 
 
  
 
 
Jezioro Mikaszewo
 
Akwen położony na terenie gminy Płaska. Jego powierzchnia wynosi 126 ha, głębokość maksymalną 15 m, długość 3,8 m. Jezioro ma charakter rynnowy, brzegi północne są niskie a południowe wysokie i suche. Położone jest między dwoma śluzami: śluzą Perkuć, która łączy je z Jeziorem Krzywe i śluzą Mikaszówka tworzącą połączenie ze „Stawem Sosnówka".
Wzdłuż brzegów jeziora, na bindugach wyznaczonych zostało kilka miejsc na pola namiotowe. Jezioro doskonale nadaje się do uprawiania sportów wodnych, głównie do pływania pod żaglami.
 
Wyślij link mailem
Powrót
Drukuj
Pdf
Zgłoś
nieścisłość
pl_portal.jpg
baner-artvector.jpg
baner-canalcluster.jpg
baner-intcanalpromo.jpg
baner-polskiład.png
baner-czystepowietrze.png
baner-poryby.png
baner-kgw.jpg
baner-katalogimprez.gif
b1.png
b2.png
b3.png
b4.png
baner-biblioteka.jpg
baner-kalendarz.jpg
baner-odpady.jpg
a3.jpg
baner-esesja.jpg
rcl.png
cyfrowy urząd baner.png
obywatel_slider.jpg
Mikroporady.jpg
Twoj_e-PIT_baner.png
q1.jpg
q2.jpg
q3.jpg
Stronę zrealizowano w ramach Projektu Nr LT-PL/107 „Rozwój ekoturystyki na pograniczu polsko-litewskim’ współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wdrażanego w ramach Celu 3: Europejska Współpraca Terytorialna Program Współpracy Transgranicznej „Litwa-Polska”.