logo.png
               
 
Trasa nr 6 - PĘTLA przez WOŁKUSZEK
27-08-2014 Administrator
Powrót
Drukuj
Pdf
Zgłoś
nieścisłość
 
TRASA NR
PĘTLA PRZEZ WOŁKUSZEK
RUDAWKA – KURZYNIEC – WOŁKUSZEK – RUDAWKA
6
Długość:
8 km
Czas przejścia:
2,5 h
Czas przejazdu rowerem:
1h

            Opis trasy i zdjęcia: Jarosław Pytlak
Trasa spacerowa na niezbyt długą wycieczkę. Obowiązkowa w Rudawce, jako że wiedzie przez najciekawsze w okolicy urządzenia graniczne. Atrakcyjna ze względu na możliwość grzybobrania, niezbyt męcząca, łatwa pod względem orientacji w terenie.
 
OPIS TRASY:
 
Z Bazy Terenowej Fundacji „Harcerska Wola” w budynku dawnej szkoły w Rudawce wyruszamy w lewo, w kierunku wschodnim, asfaltową szosą w kierunku skraju wsi. Po drodze, jeszcze przed ostatnimi zabudowaniami mijamy wiekowy krzyż przydrożny [1], wystawiony w roku 1906. Nieco dalej asfalt się kończy, a my idziemy dalej żwirową drogą, do odchodzącego po lewej stronie nowego, brukowanego traktu, wiodącego w kierunku śluzy Kurzyniec (600 m). Skręcamy w niego i po kolejnych dwustu metrach dochodzimy do wieży telefonicznej, górującej nad tym terenem. W perspektywie widoczne są zabudowania przejścia granicznego i zwodzony most na śluzie Kurzyniec [2], pieczołowicie odtworzony podczas remontu na podstawie historycznego wzoru, zniszczonego w latach II wojny światowej..
Teren śluzy otacza ogrodzenie, którego przekraczanie dozwolone jest wyłącznie za zgodą funkcjonariuszy Straży Granicznej. Nieco bliżej wyeksponowano dwa betonowe słupy [3], stanowiące oryginalne elementy konstrukcji mostu zwodzonego, pochodzące z lat dwudziestych XIX stulecia. Warto wiedzieć, że były to jedne z pierwszych na świecie prefabrykatów betonowych zastosowanych w budownictwie.
Od masztu telefonicznego kierujemy się na południowy zachód, drogą ułożoną z płyt betonowych, która doprowadza nas do szerokiego piaszczystego traktu. Skręcamy w lewo. Znaki czarnego szlaku wiodą nas przez dłuższy i dosyć monotonny odcinek drogi, aż do miejsca, w którym szlak skręca w prawo, w mniej wyraźną drogę (2,3 km). My kontynuujemy spacer drogą główną, która po kolejnych dwustu metrach doprowadza nas do pogrążonego w lesie, opadającego krótkiego odcinka, zakończonego tablicą ostrzegającą przed przekroczeniem pasa drogi granicznej. Stąd możemy z oddali przyjrzeć się jazowi Wołkuszek [4] (znajdująca się po stronie białoruskiej śluza nie jest widoczna z terenu Polski).
Zawracamy, kierując się w lewo, drogą biegnącą skrajem lasu. Po czterystu metrach doprowadza nas ona do ściany lasu, a zarazem z powrotem na czarny szlak (2,9 km). Podążamy za znakami szlaku kolejne pięćset metrów, mijając po drodze zakręty (w lewo, potem w prawo) i obustronne skrzyżowanie z wyraźną, choć bardziej zarośniętą drogą śródleśną. Od tego miejsca zwracamy uwagę, aby nie przeoczyć kolejnego skrzyżowania, na którym tylko w prawo odchodzi porośnięta trawą droga. Skręcamy, porzucając czarny szlak. Wąska, wyboista, w dużej mierze zarośnięta trawą droga leśna meandruje, wiodąc nas przez piękny, gęsty las, aż do szerokiego, piaszczystego traktu Rudawka-Wołkusz (4,4 km). Przecinamy go, idąc prosto wyraźną, bitą drogą leśną, która po pewnym czasie kończy się na kolejnym śródleśnym trakcie, wąskim, ale dobrze ubitym, oznaczonym znakami czerwonego szlaku rowerowego, przebiegającym w kierunku północ-południe (5,6 km). Ruszamy dalej w prawo, w kierunku północnym. Po przejściu ośmiuset metrów, w większości wśród szpaleru zarośli ściśle otulających drogę, po prawej stronie możemy podziwiać panoramę wsi Rudawka. Trzysta metrów dalej ignorujemy drogę odchodzącą w lewo i podążamy prosto, aż do skraju lasu (6,7 km). Na skrzyżowaniu ruszamy w prawo, mając po jednej stronie ścianę drzew, po drugiej szpaler nowych w większości zabudowań, wystawionych najczęściej przez osoby, które zakupiły tutaj działki letniskowe.
Rozwidlenie drogi kieruje nas w prawo do przystanku autobusowego, skąd asfaltową szosą powracamy do Bazy w Rudawce (8,0 km).
 
Wpis do książeczki zdobywania odznaki PTTK „Turysta – przyrodnik”:
 
1) Wycieczka przyrodnicza – 1 dzień                                                              2 pkt.
2) Obiekt hydrotechniczny (śluza Kurzyniec)                                                  3 pkt.
3) Obiekt hydrotechniczny (jaz Wołkuszek)                                                    3 pkt.
                                                                                     --------------------------------------------
                                                                                                       Razem:      8 pkt.
 
 

Wyślij link mailem
Powrót
Drukuj
Pdf
Zgłoś
nieścisłość
pl_portal.jpg
baner-artvector.jpg
baner-canalcluster.jpg
baner-intcanalpromo.jpg
baner-polskiład.png
baner-czystepowietrze.png
baner-poryby.png
baner-katalogimprez.gif
b1.png
b2.png
b3.png
b4.png
baner-biblioteka.jpg
baner-kalendarz.jpg
baner-odpady.jpg
a3.jpg
baner-esesja.jpg
rcl.png
cyfrowy urząd baner.png
obywatel_slider.jpg
Mikroporady.jpg
Twoj_e-PIT_baner.png
q1.jpg
q2.jpg
q3.jpg
Stronę zrealizowano w ramach Projektu Nr LT-PL/107 „Rozwój ekoturystyki na pograniczu polsko-litewskim’ współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wdrażanego w ramach Celu 3: Europejska Współpraca Terytorialna Program Współpracy Transgranicznej „Litwa-Polska”.