Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć w gminie, w której mieszkamy - on-line od 1 lipca 2018 r. oraz osobiście od 1 sierpnia 2018 r.
E-wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, Profilu Zaufanego, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej. Szczegółowe informacje, jak złożyć e-wniosek, dostępne są na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakładce „Rodzina 500 plus”: http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/jak-zlozyc-wniosek-o-rodzina-500-plus-on-line/.
Wnioski o świadczenie wychowawcze na kolejny okres, który rozpocznie się 1 października 2018r., będzie można składać w Urzędzie Gminy Płaska od 1 sierpnia 2018r. od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30.
Formularze wniosków, zaświadczeń i oświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń udostępnia Urząd Gminy Płaska. Ponadto formularze wniosków oraz niezbędnych załączników dostępne są na stronie internetowej: https://www.mpips.gov.pl/bip/wzory-wnioskow-o-swiadczenia-dla-rodzin/
Urząd Gminy Płaska informuje, że na stronie internetowej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku została utworzona zakładka Programu „Rodzina 500+”, w której znajdują się informacje dotyczące świadczenia wychowawczego:
Podstawą do przyznania świadczenia wychowawczego na okres od 1 października 2018r. do 30 września 2019r. są dochody za rok 2017 r. z uwzględnieniem przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu.
Jeśli osoba złoży kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 31 sierpnia, przyznanie świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc październik nastąpi do 31 października tego roku, a więc zostanie zachowana ciągłość wypłat świadczenia wychowawczego także od pierwszego miesiąca nowego okresu.
Do wniosku dołącza się odpowiednio:
1) zaświadczenia lub oświadczenia dokumentujące wysokość innych dochodów niż dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 200 z późn. zm.) dotyczące każdego członka rodziny;
2) zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego, dotyczące członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zawierające informacje odpowiednio o:
a) formie opłacanego podatku,
b) wysokości przychodu,
c) stawce podatku,
d) wysokości opłacanego podatku,
- w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego;
3) zaświadczenia lub oświadczenia oraz dowody niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego:
a) zaświadczenie sądu opiekuńczego lub ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka,
b) prawomocne orzeczenie sądu orzekające rozwód lub separację,
c) orzeczenie sądu opiekuńczego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka,
d) inne dokumenty potwierdzające spełnianie warunków do przyznania lub ustalenia wysokości świadczenia wychowawczego będącego przedmiotem wniosku.
W przypadku zmian mających wpływ na prawo do świadczeń wychowawczych, w szczególności wystąpienia zmian w liczbie członków rodziny, uzyskania dochodu lub wystąpienia innych okoliczności mających wpływ na prawo do świadczeń wychowawczych, w tym związanych z koniecznością ponownego ustalenia prawa do tych świadczeń, osoba ubiegająca się jest obowiązana niezwłocznie powiadomić o tych zmianach podmiot realizujący świadczenie wychowawcze.