Koła Gospodyń Wiejskich
KROK 1.
ZAŁOŻENIE KOŁA GOSPODYŃWIEJSKICH
Z inicjatywą założenia Koła występuje grupa minimum 10 pełnoletnich osób. Nie muszą to być same kobiety i nie muszą to być jedynie mieszkańcy wsi.
Osoby te mają mieszkać na terenie działania zakładanego Koła, a terenem tym może być wieś, sołectwo położone w granicach administracyjnych miasta lub miasto do 5 tys. mieszkańców. Jednocześnie można być członkiem tylko jednego Koła.
Na terenie jednej wsi lub sołectwa w granicach administracyjnych miasta lub miasta do 5 tys. mieszkańców może mieć siedzibę tylko jedno Koło.
Na zebraniu założycielskim wybierany jest komitet założycielski, tworzony i uchwalany jest statut oraz określana jest nazwa Koła. Nazwa musi być unikalna i musi odnosić się do terenu działalności Koła.
Czy w danej miejscowości nie ma zarejestrowanego Koła oraz unikalność nazwy Koła sprawdzisz w biurze powiatowym (BP) ARiMR lub w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich (KRKGW) dostępnym na stronie: https://krkgw.arimr.gov.pl/
Z przebiegu zebrania założycielskiego powinien powstać protokół zawierający porządek obrad, opis przebiegu zebrania oraz podjęteuchwały. Niektóre uchwały podjęte na zebraniu założycielskim będą wymagane jako załączniki do wniosku o wpis Koła do KRKGW.
KROK 2.
REJESTRACJA KOŁA GOSPODYŃWIEJSKICH W KRKGW
Zarząd Koła, a w przypadku gdy Zarząd Koła nie został wybrany – komitet założycielski, składa do kierownika BP ARiMR właściwego ze względu na siedzibę tego Koła wniosek o wpis koła gospodyń wiejskich do KRKGW.
Do wniosku o wpis do KRKGW dołącz:
- załącznik do wniosku o wpis Koła do KRKGW dla założycielilub członków koła (symbol formularza W-1.1/566);
- statut Koła lub oświadczenie o przyjęciu przez Kołowzorcowego statutu (załącznik do ustawy z dn. 09.11.2018 r.o kołach gospodyń wiejskich);
- uchwałę o przyjęciu statutu Koła;
- uchwałę o wyborze Zarządu Koła, a w przypadku, gdy Zarząd Koła nie został wybrany –uchwałę obecnychzałożycieli Koła o wyborze komitetu założycielskiego;
- oświadczenie o prowadzeniu uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów (fakultatywnie).
Kierownik BP ARiMR w drodze decyzji administracyjnejdokonuje wpisu do KRKGW oraz wydaje zaświadczenie o wpisiedo KRKGW. Z chwilą dokonania wpisu do KRKGW Koło nabywa osobowość prawną.
W celu wsparcia Kół w każdym BP ARiMR został powołany Pełnomocnik do spraw Kół Gospodyń Wiejskich. Wykaz pełnomocników dostępny na stronie ARiMR: https://www.gov.pl/web/arimr/wykaz-pelnomocnikow-arimr-do-spraw-kol-gospodyn-wiejskich3.
KROK 3.
REGON i NIP i wpis do EP
Po rejestracji Koła w KRKGW, należy uzyskać numer:
- REGON – wniosek składany do Urzędu Statystycznego;
- NIP – wniosek składany do Urzędu Skarbowego.
NIP oraz REGON są niezbędne do działania Koła, jako nowejosoby prawnej, w tym do nabywania i zaciągania zobowiązań.
Po otrzymaniu numeru REGON i NIP załóż rachunek bankowyi uzupełnij wpis w KRKGW o informacje o nadaniu numeruREGON i NIP. W tym celu złóż do kierownika BP ARiMR wniosek o wpis do KRKGW z zaznaczonym celem zmiana danych.
Koła, które nie mają nadanego numeru identyfikacyjnegow ewidencji producentów (EP), są zobowiązane do jego uzyskania zanim będą ubiegać się o przyznanie pomocy. W tym celu należy złożyć wniosek o wpis do EP w BP ARiMR.
Od 2018 r. Koła zarejestrowane w KRKGW mogą ubiegać się o pomoc finansową wypłacaną przez ARiMR. Przyznane wsparcie jest przekazywane na rachunek wskazany przez Koło w EP. Upewnij się,że w EP wpisano odpowiedni i aktualny numer rachunku bankowego lub rachunku Koła prowadzonego w spółdzielczej kasieoszczędnościowo – kredytowej.